Lakossági nyílt nap a SungEel akkumulátorhulladék-feldolgozó üzemében
Két hónappal ezelőtt újraindítottuk a termelést a Bátonyterenyei akkumulátorhulladék-feldolgozó üzemünkben. Az indulást megelőzően már tartottunk egy lakossági nyílt napot, amely nagy érdeklődést váltott ki a helyi közösségből. Most, hogy a termelés újra folyik, ismét lehetőséget biztosítottunk az érdeklődők számára, hogy megismerjék az üzem működését és az általunk alkalmazott biztonsági intézkedéseket.
A nyílt napra online lehetett jelentkezni, a rendezvényt a honlapunkon és a Facebook oldalunkon is meghirdettük. Az esemény délelőtt 10 órakor vette kezdetét egy rövid bemutatkozással. A résztvevők először videókat nézhettek meg cégünkről, majd egy prezentáció keretében hallhattak az akkumulátor újrahasznosítás fontosságáról. Bemutattuk, hogy a SungEel által alkalmazott technológia világszinten egyedülálló, és az általunk elért, közel teljes újrahasznosítás jelentős szerepet játszik a a fenntarthatóság előmozdításában.
Ezután egy részletes prezentációt hallgathattak meg a látogatók cégünk történetéről, működéséről és a termelés folyamatáról. Az akkumulátoripari hulladékok darálása során a feldolgozott anyagok 95%-át újra tudjuk hasznosítani, és mivel az újrahasznosított anyagok nem fáradnak el, a rendszerbe bekerült akkumulátorokat végtelenül újra lehet hasznosítani. A folyamat során úgynevezett „fekete port” gyártunk, amely különböző anyagokat, mint például kobaltot, lítiumot és nikkelt tartalmaz. Az újrahasznosítás révén előállított anyagok minősége megegyezik a frissen bányászott anyagokéval, ami lehetővé teszi, hogy a bányászatnál sokkal környezetkímélőbb alternatívát kínáljunk.
A SungEel jelenlegi kapacitása lehetővé teszi évi 400.000 elektromos autó akkumulátorának újrahasznosítását. A vállalat Koreából indult, és mára több országban is jelen van, köztük Lengyelországban és Magyarországon. Terveink között szerepel további gyárak megnyitása Németországban, Spanyolországban és az Egyesült Államokban is. Bár a darálási folyamat több helyen zajlik a világban, az igazi technológiai előrelépés, a fekete por feldolgozása jelenleg csak Koreában történik.
Az előadás során részletesen bemutattuk technológiánk két fő részét: a Hydrocentert és a Recycle Parkot. A Recycle Parkba érkeznek az akkumulátorok, amelyeket először lemerítenek majd szétszednek. Jelenleg nem érkeznek akkumulátorok az üzembe, csak gyártásközi selejtek, így a lemerítés és alkotóelemeikre bontás tevékenysége nem történik meg, kizárólag a darálást végezzük. A darálás során értékes fémporokhoz juthatunk hozzá, melyet fekete pornak nevezünk (“black mass”), és továbbküldünk a Hydrocenterbe. A Koreában található Hydrocenterben kémiai folyamatok segítségével szűrjük ki az anyagokat, amelyek végül termékként, folyadék, por vagy lap formájában kerülnek ki.
Üzemünkben az akkumulátorgyártás során keletkező selejt anyagokat dolgozzuk fel. Ezeket az anyagokat telephelyünkön gyűjtjük, előkészítjük, majd újrahasznosítjuk. A hulladékokat típusonként és veszélyességi szintjük alapján külön gyűjtjük, hogy hatékonyan és biztonságosan dolgozhassuk fel őket.
A legfontosabb feldolgozott hulladéktípusunk a katód, amely az akkumulátorgyártásban használt fémek legnagyobb részét tartalmazza. A katódtekercsek apró darabokban érkeznek hozzánk, de előfordul, hogy nagyobb tekercsek formájában kapjuk meg őket, melyeket darálás előtt kisebb darabokra kell vágni. A darálási folyamat során az alumíniumot és az úgynevezett “fekete port” különítjük el. Ez a fekete por értékes termékként kerül forgalomba, amelyet anyavállalatunkhoz, Dél-Koreába szállítunk, ahol akkumulátoripari alapanyagként használják fel.
A száraz "jelly roll" az akkumulátorgyártás következő lépése, ahol az anódot és katódot egy műanyaghártyával együtt tekercselik. Ezek a tekercsek még a gyártás során váltak selejtté, így nem érintkeztek elektrolitoldattal, ami megkönnyíti a feldolgozásukat.
A darálógépeink mindegyik száraz hulladéktípust képesek kezelni. Az aprító- és zúzógépeink forgó és rögzített pengékkel aprítják kis méretűre a nyersanyagot. A vibrációs szűrők segítségével elkülönítjük a különböző méretű részecskéket, míg a ventilátoros ciklon a különböző sűrűségű anyagokat választja szét centrifugális erővel.
A mágneses szeparátor segítségével a vas- és színesfémeket különítjük el. Az előállított NMC-tartalmú porokat végül akkumulátorgyártási alapanyagként hasznosítjuk, hiszen minőségük megegyezik a bányászatból származó anyagokéval, azonban előállításuk sokkal gazdaságosabb és környezetbarátabb.
Ezzel a folyamat révén a hulladékból újrahasznosítható, értékes termékeket állítunk elő, amelyek a környezetterhelést csökkentve segítik elő a fenntartható fejlődést.
Az üzemlátogatás után a résztvevők visszatértek tárgyalótermünkbe, ahol lehetőségük volt további kérdéseket feltenni, melyekre vezetőségünk készséggel válaszolt. A kérdésekből az alábbiakban válogattunk össze néhányat.
Mi biztosítja, hogy Bátonyterenyei lakosként nem fog egészségkárosodás érni az üzem miatt?
Az üzemben a kibocsátásokat folyamatos kontroll alatt tartjuk, rendszeres időközönként elvégzett mérésekkel biztosítjuk a határértékeknek való megfelelést. Levegőbe történő kibocsátás alapvetően nagy hatékonyságú porleválasztókon és ciklonokon keresztül lehetséges, melynek következtében a szennyezőanyagok (pl. nikkel, kobalt, stb.) sok esetben olyan kis mennyiségben kerülnek ki a környezeti levegőbe, hogy az már nem is mérhető. A közeli jövőben környezeti levegőmérést is tervezünk az üzem környezetében, melyben az üzemben előforduló anyagok jelenlétét fogjuk vizsgálni. Előzetes szakértői modellszámításokat végeztettünk, mely értelmében a legszigorúbb határértékek is mindenütt teljesülnek, így egészségkárosodástól nem kell tartaniuk a helyieknek.
Itt folyik a Zagyva a szomszédjukban. Nem szennyezik a folyó vizét?
Ahogy látták a körbevezetés során is, jelentős vízfelhasználás az üzemben nem történik. A keletkező kis mennyiségű szennyezett vizet (pl. felmosóvizet) sem a csatornába, sem a csapadékvíz-elvezető rendszerbe nem juttatjuk, minden esetben veszélyes hulladékként annak kezelésére engedéllyel rendelkező cég részére adjuk át. A veszélyes anyagok nem kerülnek a Zagyvába, ezeknek sem közvetlenül, sem közvetetten nincs oda bevezetése.
A csarnokban dolgozó emberek biztonsága biztosított? Nem veszélyes a termelés egészségügyi szempontból?
A veszélyes hulladék feldolgozása minden esetben veszélyes üzemnek minősül, melynek érdekében munkavédelmi intézkedéseket kell tennünk, hogy a biztonságos és egészséges munkavégzést biztosítani tudjuk. Jelenleg a gépeink munkabiztonsági szempontú felülvizsgálata folyamatos, karbantartásuk és biztonsági ellenőrzésük ütemezetten naponta, hetente, havonta megtörténik különböző szintű tervezett megelőző karbantartások és ellenőrzések formájában. A dolgozók részére az előírt védőeszközöket folyamatosan biztosítjuk, azok viselését megköveteljük, egészségi állapotukat pedig rendszeresen elvégzett orvosi vizsgálatok során ellenőrizzük. Az alkalmazott megelőző eszközökkel biztosítható dolgozóink biztonsága.
Milyen a koreai-magyar együttműködés? Nem nehezíti meg a munkát, hogy több nyelven folyik?
Ma már a legtöbb cégnél jellemző a multinacionális környezet. Természetesen számos területen ez okozhat nehézséget, hiszen kulturális és gondolkodásmódbeli eltérések is jelentkeznek, azonban jó munkamegosztással a súrlódások csökkenthetők. Pont az eltérő munkamódszerek és hozzáállás következtében akár hatékonyabb is lehet a munkavégzés. A magasabb beosztásban lévő dolgozók között a munkamegbeszélések angolul folynak.
A SungEel a jövőben is tervez lakossági bejárásokat a transzparens kommunikáció jegyében. Ha érdeklődne a következő események iránt, kérjük, lépjen velünk kapcsolatba emailben vagy a honlapunkon keresztül.